Spoločnosť CIAT

Firma CIAT bola založená inžinierom Jean Louis Falconnierom v roku 1934 v meste Ars-sur-Moselle v Alsasku. Prvým výrobkom bol rúrový výmenník s optimalizovaným rebrovaním. Toto rebrovanie bolo zakladateľom patentované na patentovom úrade.

Pri hrozbe nacistickej okupácie v roku 1939 sa závod sťahuje do mesta Culoz, kde pokračuje vývoj a výroba rúrových výmenníkov. V roku 1940 začína CIAT vyrábať kotly na tuhé palivá, radiátory a neskôr sa začína s vývojom, výrobou doskových výmenníkov voda/voda. Neskôr je do portfólia výrobkov pridaný lamelový výmenník pre vzduchotechniku. Tieto nové výrobky si vyžiadali zvýšenie počtu pracovníkov na 220 v roku 1945.

V roku 1960 je väčšina hotelov a 300 000 domov v severných Alpách vybavených výrobkami CIAT. V tomto roku dochádza k výstavbe nového moderného výskumného centra v areály závodu, ktoré je dodnes najväčšie vo Francúzku.

Prvým produktom, ktorý bol vyvinutý v novom výskumnom centre sú nové vzduchotechnické jednotky. Tie nasleduje, v roku 1965 prvá fancoilová jednotka pre úpravu vzduchu v kanceláriách a výrobných priestoroch.

Ďalším dôležitým medzníkom v rozvoji firmy je rok 1970, kedy sa začali vyrábať prvé chladiče kvapalín všetkých typov. Spoločne s výrobou chladičov kvapalín sa začína s výrobou tepelných čerpadiel.

V 70. rokoch minulého storočia počas ropnej krízy, keď ceny energií raketovo šplhali smerom hore nastal intenzívny vývoj tepelných čerpadiel. Bola to doba prvých skúseností s tepelnými čerpadlami. Dá sa povedať, že širšiemu a masívnejšiemu nástupu tepelných čerpadiel zabránila neznalosť montážnych firiem v správnom návrhu, montáži celého vykurovacieho systému a nedôvera používateľov v nových technológiách. Vzhľadom k tomu, že sa kríza len prehnala, očakávaný boom v tepelných čerpadlách bol pozastavený. Avšak CIAT stále pracoval na vývoji všetkých typov tepelných čerpadiel. Aj skrz nepriazeň trhu si tepelné čerpadlá stále nachádzali svojich odberateľov.

V rokoch 1980 bolo rozhodnuté o vytvorení skupiny podnikov, ktoré budú vyrábať jednotlivé produkty. A taktiež nová koncepcia vývoja firmy. Najmä však v posilnení exportu mimo Francúzka a Švajčiarska.

V roku 1984 zasadá na miesto generálneho riaditeľa syn zakladateľa Jean Louis Falconnier, ktorý presadzuje masívnu expanziu do sveta. Sú založené tri nové závody vo svete.

Prelom v obore tepelných čerpadiel nastal v 90. rokoch minulého storočia s nástupom masívnej výroby špirálových (Scroll) kompresorov, ktoré sa vyznačujú vysokou účinnosťou a s využívaním nových chladív, ktoré umožňujú lepšie transformovať tepelnú energiu z nízkej teploty na vysokú teplotu.

CIAT vtedy zúročil svoje dlhoročné skúsenosti z prevádzky, vývoja a bol jedným z prvých výrobcov, ktorý začal vyrábať moderné, kompaktné tepelné čerpadlá v prevedení vzduch/voda so špirálovými kompresormi.

Dnes patrí firma CIAT k popredným európskym výrobcom tepelných čerpadiel, chladenia a vzduchotechniky s obratom cez 270 miliónov eur ročne. V deviatich závodoch vo Francúzku, Španielsku, Číne a Indii vyrába viac než 130 druhov výrobkov v 1000 vyhotoveniach. Napríklad denne opustí výrobné linky cez 100 kusov tepelných čerpadiel všetkého druhu.

CIAT je jedným z mála svetových výrobcov, ktorý tepelné čerpadlá vyrába až do výkonu 500 kW v prevedení vzduch/voda a do výkonu 1400 kW v prevedení voda/voda. Rôznymi typmi použitých chladív a použitých kompresorov optimalizuje firma CIAT výkony a účinnosti jednotlivých tepelných čerpadiel pre danú aplikáciu.

V roku 2003 bolo rozhodnuté o expanzii aj na slovenský trh a preto bola založená spoločnosť KVT spol. s r.o., ktorá poskytovala všetky produkty a služby materského koncernu.

Následne sa spoločnosť, od 1. apríla 2019, premenovala na innogy Solutions s.r.o. a stala sa dcérskou spoločnosťou Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE). V dôsledku zmeny akcionára spoločnosti VSE došlo od 1. júla 2022 k premenovaniu spoločnosti innogy Solutions na VSE Solutions. VSE Solutions s.r.o. je členom Skupiny VSE Holding, ktorá má viac ako 90 ročnú históriu v krajine. Túto silnú tradíciu dokáže využiť a súčasne svojim zákazníkom ponúknuť moderné postupy a inovácie. Vďaka skúsenostiam svojich zahraničných investorov pracuje na vývoji technológií, skúma a tvorí inovatívne produkty a služby. Slovenským zákazníkom poskytuje komplexné energetické riešenia.

Viac informácií o spoločnosti CIAT nájdete na www.ciat.com